تبلیغات
همه چیز درباره ی فیزیک - ■ ژاپن: خطر وقوع یک فاجعه‌ی هسته‌ای ژاپن را تهدید می‌کند.به دنبال زلزله‌ی 9/8 ریشتری در ژاپن، به دو نیروگاه هسته‌ای آسیب‌های جدی وارد شده است و وقوع یک فاجعه‌ی هسته‌ای بعید به نظر نمی‌رسد.

«iranpn.com  »: به گزارش خبرگزاری‌های ژاپنی و غربی، ترس از وقوع یک فاجعه‌ی هولناک هسته‌ای در استان فوکوشیما «Fukushima  » شدت یافته است. چرا که زمین لرزه سیستم‌های خنک کننده‌ی رآکتور را از کار انداخته است. به منظور کاهش فشار داخل رآکتور، بخارهای رادیواکتیویته تخلیه شده و در فضا رهای می‌شود. لذا مقامات خبر از یک فاجعه‌ی اسف‌بار زیست محیطی می‌دهند.

بنا بر همین گزارشات: به دنبال زمین لرزه 9/8 ریشتری در ژاپن، در حالی که 11 نیروگاه از 16نیروگاه هسته‌ای به صورت خودکار خاموش شدند، سیستم‌های خنک کننده‌ی دو نیروگاه واقع در «Fukushima  » و «Onagawa  » با مشکلات جدی مواجه شده‌اند.

به گزارش «ARD  »: به ویژه راکتور «Fukushima» دچار آسیب جدی شده است و مشکلات حادی در ارتباط با سیستم‌های خنک کننده به وجود آمده است که در بدترین حالتش ممکن اس به یک فاجعه‌ی هسته‌ای منجر گردد. بنا بر همین گزارش سیستم‌های خنک کننده‌ی اورژانس که ژنراتورهای دیزلی هستند نیز بر اثر سونامی بعد از زلزله تخریب شدند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز اعلام نمود: «به نظر نمی‌رسد مواد رادیوآکتیویته به بیرون درز کند»، که البته به نظر می‌رسد که خبر از هیچ جنبه‌ی کارشناسی برخوردار نمی باشد و فقط جهت کاهش نگرانی و آرامش روانی مردم بیان گردیده است.

به گزارش «ARD» از آلمان: بنا بر اعلام شرکت تولید برق توکیو (TEPCO)، افزایش فشار در رآکتور ثبت شده است و برای کاهش این فشار به ناچار باید مقداری از بخار رادیوآکتیویته را خارج نمود.

بنا بر همین گزارش یک مسئول امنیت هسته‌ای ژاپن گفته است: در حال حاضر در یکی از شش ظرف موجود، فشار به 2.1 برابر سطح نرمال (مجاز) افزایش یافته است. وی افزود: رادیو آکتیویته‌ی موجود در بخار، هیچ صدمه‌ای به محیط زیست نمی‌زند.

ملاحظه:

خطر ناشی از تخریب سیستم خنک کننده‌ی رآکتور، یک خطر بسیار جدی است که ممکن است به یک حادثه‌ی دلخراش و هولناک منجر گردد. اما جالب است که حتی انفجار اتمی کشورهای صنعتی نیز برای مردم «بدون خطر» اعلام می‌گردد(؟!) چرا که برای کاهش فشار، ناچار هستند این بخار را آزاد کنند.

در حالی که منطقه‌ی «Fukushima» تا شعاع سه کیلومتری تخلیه کامل شده است و نخست‌وزیر ژاپن نیز آژیر خطر بحران هسته‌ای را به صدا درآورده و هشدار داده است، به نقل از یک مسئول ناشناس بیان می‌شود که «رادیو آکتیویته موجود در بخار رآکتور، هیچ خطری برای محیط زیست ندارد»! عین همین جمله‌ را زمانی که یک کشتی حاوی زباله‌های اتمی در رودخانه‌ی راین آلمان دچار حادثه شده و مواد رادیو ‌آکتیویته‌ی آن در آب جاری شده بود شنیدیم!

[http://www.asriran.com/fa/news/159329]


  • آخرین ویرایش:یکشنبه 11 اردیبهشت 1390